Vztah k fotbalu je základem úspěchu

Bitva o titul skončila a pohár pro vítěze se zaslouženě stěhuje do Plzně. Radost opanovala Viktorii Plzeň a smutek zahalil Spartu Praha.

Pozice obou rivalů byla však v minulé sezoně obrácená. Sparta uspěla v lize i poháru a hrála i pohledný fotbal. Na druhé straně Plzeň byla v transformačním období a vypořádávala se s odchodem Vrby a závislosti na Horváthovi. Zdálo se, že Sparta přebírá opět dominanci na domácí scéně. Současný ročník ligy ale ukázal, jak je důležité mít skutečný vztah k fotbalu.

Uvnitř Sparty se po zisku double rozhořel mocenský boj, při kterém se upevňovaly vlivové pozice jak v kabině, tak ve sportovním vedení klubu a jeho nejbližším okolí. K tomu, aby se věci ve fotbale zlepšovaly a stoupala jeho kvalita, je třeba k němu mít opravdový vztah. V případě, že vztah je pouze k penězům a k samotným fotbalovým postům ve struktuře tohoto sportu, bude kvalita sparťanského fotbalu odpovídat stejné úrovni, na které se nachází i reklamní a televizní práva celého českého fotbalu i s jeho prezentací. Sparta má na klíčových místech většinu lidí, u kterých postrádám vrozený vztah ke sportu a k samotnému fotbalu. Nepřekvapilo by mě, kdyby v létě angažovali Libora Boučka a Leoše Mareše do vedení klubu, aby mediálně posílili, protože nevidím žádnou aktivitu ze strany klubu, která by věstila lepší budoucnost.

Viktoria Plzeň byla po odchodu Vrby odepisovaná. Mnoho lidí předpovídalo úpadek Plzně a zvedali se otazníky nad její budoucností. Angažování Uhrina a jeho rychlé vyhození a následné vyjmutí Horvátha ze základní sestavy budoucnost Viktorky ještě více potemněla. Byla to rozhodnutí, která bolí, ale bez bolestivých kroků by fotbalisté Viktorky pravděpodobně místo návratu na výsluní padali níže a níže. Včera opět slavili titul a prezentovali se skutečně krásným gestem vůči svému spoluhráči Mariánu Čišovskému, kterého vytáhli na pódium a dopřáli mu alespoň chvíli pocit radosti. Dosáhli dalšího cíle a v létě se pokusí o ten nejvyšší. Postup do LM je druhým cílem a zároveň zkouškou kvality.

Udělá Sparta také bolestivá rozhodnutí, aby se vrátila na výsluní, anebo si zakryje oči a zacpe uši, aby nic neviděla a neslyšela, do doby než začne nová sezona?

Autor: Milan Luhový