Týden smutku a pravdy

Naděje na finanční zisk českých klubů po prvních kvalifikačních zápasech o postup do Ligy mistrů a Evropské ligy předčila očekávání. Sparta přivezla zajímavou remízu z Moskvy, Plzeň vítězství z izraelské horké půdy, Liberec doma zdolal těsně další izraelský klub a pouze Jablonec odcházel do odvety s nulovým ziskem. Kalkulačky začaly pracovat a vyskakovala ohromující čísla.

Viktoria Plzeň si přivezla jednobrankové vítězství ze zápasu proti Maccabi Tel Aviv a kalkulačka jim hned vypočítala, že doma v odvetě můžou dokonce prohrát jedna nula a i tak vyinkasují kolem 150 milionů korun za postup do dalšího kola. Před odvetou následoval ligový zápas na Dukle, ze kterého se Viktorka odporoučela s prohrou jedna nula. Do tohoto zápasu se trenér Koubek rozhodl postavit náhradníky a nechal odpočinout některé hráče základní sestavy. Na dotazy médií, jestli použil tuto sestavu kvůli odvetnému utkání proti Maccabi, aby si hráči odpočinuli, odpovídal celkem legračně, že má dvacet vyrovnaných hráčů, kteří můžou hrát v základní sestavě a rozhodl se pro tyto hráče. Po tomto prohraném zápase byl dokonce spokojen s přístupem týmu v samotném utkání. Pravděpodobně si nepřipouštěl možnost vyřazení a nevědomky urazil fotbalovou štěstěnu. Po prohraném zápase na Dukle nebyla znát nervozita a tlak, který je klíčový k dosažení vytyčených cílů. Vyhrát titul a první zápas kvalifikace o postup do LM neznamená, že už jste splnili cíl a můžete napětí v týmu zlehčovat. Vlastním uspokojením promrhal jedinečnou šanci, která se mu už pravděpodobně nenaskytne.

Sparta Praha si přivezla překvapivou remízu z prvního utkání a podlehla klamu, že to je na základě nového systému, který si takzvaně sedá a začíná fungovat. Varováním před sebeklamem nebylo ani ligové utkání proti finančně a sportovně kolabujícímu Baníku, který si z Letné málem odvezl tři body. Domácí zápas proti CSKA Moskva začal šokem a po třiceti minutách Sparta vedla o dvě branky. Nikdo nevěnoval pozornost děravé ruské obraně a jejich gólmanovi, kteří dopomohli vytvořit klamný dojem o funkčnosti tříobráncového systému. Hráči CSKA předvedli ukázkově zranitelnost sparťanského herního systému a rychlým, kolmým náběhem mezi roztažené obránce nejdříve snížili na dva jedna. Následně srovnali stav utkání opětovným rychlým náběhem po straně do odkryté obrany a rychlým přenesením míče. Frustrace ze ztraceného dvoubrankového vedení a ohrožení postupu byla dokonána vítěznou brankou moskevského týmu. Následoval pláč a viníkem se stal sudí utkání, který neodpískal jasnou penaltu za faul na Lafatu. Tak jako po každém selhání i teď převládá názor, že nově nastolený směr je správný a má podporu majitele, který opět zafinancuje rozmary své a svých kamarádů.

Jablonec s Libercem postoupily a mají šanci sbírat mezinárodní zkušenosti, které zkvalitní jejich výkony v lize a tím pádem můžou dorovnat výkonnostní rozdíl na Plzeň a Spartu.

Zdánlivě načekaná vyřazení Plzně a Sparty by měly vést k zamyšlení, proč se v současné Synot lize prosazují fotbalisté jako Libor Došek nebo nedávno Pavel Horváth, a přichází rádoby zahraniční posily, které vymetaly podřadné soutěže.

Miroslav Pelta svým angažováním bývalého ministra školství do funkce generálního manažera fotbalových reprezentací nepřímo odpovídá na příčiny prohlubujícího se hráčského úpadku v českém fotbale. Chládkova údajná znalost fotbalu a přínosnost pro jeho rozvoj je odůvodňována jeho finanční podporou Mistrovství Evropy U-21 a předzápasovými večeřemi s národním týmem. Ani v jednom případě to neorganizoval, neřídil a neplatil z vlastní kapsy.

Zaměstnáváním kamarádů, kteří jsou závislí na příjmech z fotbalových funkcí a kteří díky tomuto statusu „kamarád nejvyššího“ navyšují své příjmy na úkor fotbalu, má za následek upadající kvalitu. Samostatnost ligy vedená dalším kamarádem garantuje pouze pokles kvality fotbalu.

Kamarád ve fotbale? Podívejte se na Daniela Křetínského, jaké to má následky.

Autor: Milan Luhový