Starý Koubek jako mladý Íkaros

Když jsem si dělal před třiceti lety řidičák, instruktor mi řekl jednu velice důležitou věc, na kterou pořád myslím, když jsem na křižovatce a mám zelenou, nebo jedu po hlavní a vím, že jsem to já, kdo má přednost před auty, přijíždějícími z vedlejší ulice. „Pokaždé buď ve střehu, protože ti, kdo přijíždí z vedlejší ulice, můžou mít pocit, že po hlavní jedou oni.“

Miroslav Koubek byl odvolán jako trenér Viktorie Plzeň. Zlobit se může pouze na sebe. Dopustil se velké profesionální chyby. Po částečném úspěchu se začal chovat jako mladý Íkaros. Silně urazil fotbalovou kartu, která mu vycházela v ústrety až do dne zápasu proti Dukle Praha. Následně ignoroval prohru a laxní přístup svých hráčů v daném zápase v po zápasovém komentáři do kamer ČT v přímém přenosu. Byl vysmátý, bez koncentrace, stresu, tlaku a dělal na mě dojem, že jede po hlavní a všichni se musí mít na pozoru, protože jede Miroslav Koubek.

Hráči Maccabi Tel Aviv mu v odvetě uštědřili životní lekci, že trenér nesmí podlehnout emocím ve svém myšlení a rozhodování. Pro Koubka to byla první a vzhledem k jeho věku i poslední životní lekce. Vrcholem jeho profesionální nevyzrálosti a devalvace jeho trenérských kvalit byl poslední zápas na lavici Viktorie Plzeň proti Teplicím. Nejsem schopen ohodnotit, jak přistupují hráči Plzně k tréninkům a jaká hráčská kvalita byla pro Koubka prioritní pro základní sestavu. Nicméně, mám pocit, že Koubek nevyužil plzeňského hráčského potenciálu, který je na české poměry na vysoké úrovni. Destabilizovat tým lze velice snadno. Stačí, abyste jako trenér během přípravy nebyl schopen najít stabilní jedenáctku, kterou občas oživíte o jednoho nebo dva hráče. Když začnou zápasy naostro, už je pozdě a dopadnete jako Miroslav Koubek. Do útoku začnete stavět fotbalisty jako Ďuriš pouze kvůli jeho větší ochotě bránit. Po zápase v Teplicích, opět do kamer ČT v přímém přenosu, se objevil ten samý Koubek, ale s třesoucí se spodní čelistí, která odhalila jeho slabý charakter. To byl jeho konec, protože nelze riskovat, že touto rozklepaností nakazí celý tým. V tu dobu už padal do moře jako mladý Íkaros, který si myslel, že může letět až ke slunci.

Nostalgická rozhodnutí nemám rád a považuji je za špatná. Jmenování Koubkových nástupců je bohužel jedno z nich.

Autor: Milan Luhový