Špičkový odborník

Kauza Limberský mohla být vyřešena ze strany reprezentačního trenéra Pavla Vrby stejně rychle, jak to předvedla Viktoria Plzeň a nemuselo by se to řešit na tiskových konferencích, kde samotný trenér zakazuje novinářům dotazy na dané téma pod pohrůžkou odchodu z tiskovky.

David Limberský si svojí hloupostí zavařil a dostal se pod palbu kritiky médií a fanoušků. Každý takovýto skutek, kterého se Limberský dopustil, musí být podroben kritice. Cílem potrestání viníka není poškodit ho, ale uštědřit mu životní lekci, aby se vyvaroval v budoucnosti řízení v opilosti a vyhrožování policajtům. Rychlé a rázné rozhodnutí ze strany vedení Plzně bylo v pořádku a můžeme pouze doufat, že Limberský si příště rozmyslí zasednout v opilosti za volant.

Pavel Vrba naopak zvolil variantu obhajoby a podpořili ho i někteří jedinci jako Dušan Fitzel, Ladislav Vízek a pár dalších. Samozřejmě se to přímo netýkalo národního týmu, protože Limberský nebyl na srazu reprezentace a ani se ze srazu nevracel do mateřského klubu. Vrbovi stačilo jediné vyjádření, že ještě jedno disciplinární extempore a Limberský bude vyřazen z národního týmu a nepojede na EURO do Francie a jsem přesvědčen, že bychom nebyli svědky jeho stupidní oslavy po vstřelení branky v Příbrami, kdy oslavoval točením volantu. Vrba se chlubil, že po incidentu byl informován dříve než média a zároveň mluvil po telefonu s Limberským a vysvětlili si pravidla hry. Pochybuji, že Vrba v rozhovoru s fotbalistou sehrál výchovnou roli, protože jinak by Limberský po několika dnech netočil volantem. Na tiskové konferenci, která se konala u příležitosti zveřejnění nominace národního týmu, Vrba vyhrožoval ukončením tiskovky v případě, že padne ze strany novinářů ještě jeden dotaz na téma Limberský. Argumentoval, že to je o nominaci a ne o Limberském. Ano, bylo to o nominaci a Limberský v ní chybí. Otázky na důvody absence jsou k nominaci, ne na Limberského osobně. Jenom velká škoda, že další dotazy nepadly a neměli jsme možnost vidět Vrbu, jak arogantně ukončuje tiskovou konferenci pořádanou fotbalovým svazem.

Pavel Vrba se v minulosti angažoval ve vytvoření akademií, které měly v úmyslu vybírat a připravovat nejlepší talenty z prvoligových klubů, aby měly špičkovou přípravu. Naštěstí se ozvali zástupci Sparty a Příbrami, že to neakceptují. Ze strany Vrby zazněla jedna velká lež a to, že takto to funguje ve vyspělých fotbalových zemích. Špičkové akademie měly mít mladé fotbalisty v péči čtyři dny v týdnu a kluby by je měly k dispozici na zápasy. Není to pravda a kluby ve vyspělých fotbalových zemích vytvářejí vlastní fotbalové akademie, kde si na tuto práci najímají skutečné odborníky, kteří jsou za tuto práci placeni. Vrba celou přípravu akademií dělal dle svých slov zdarma. Kdyby byl v této oblasti odborníkem, nechal by si to adekvátně zaplatit. V případě výchovy mladých talentovaných fotbalistů jde o profesionální práci, která je založena i na formování jejich osobností, aby byli připraveni na svůj budoucí fotbalový život.

Díky bohu se to nepovedlo a snížilo se riziko nákazy mezi mladými fotbalisty, že jezdit opilý za volantem je běžná věc, protože to dělají všichni.

Autor: Milan Luhový