Slávie jako Sparta?

Slávie Praha oslavovala svoje vlastní přežití díky vstupu čínské finanční skupiny a Jiřího Šimáně do vlastnické struktury klubu. Majetnický vstup Jiřího Šimáně do Slávie je nejpozitivnější zpráva pro celou slávistickou veřejnost. Nicméně peníze negarantují úspěch a jako příklad by mohl posloužit Křetínský a jeho Sparta.

Jiří Šimáně pravděpodobně nastolí vnitřní řád klubu, aby fungoval jako jeho společnost Unimex Group. V tomto případě nepochybuji o tom, že lidé v klubu budou nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Trochu mě ale překvapilo vyjádření, „průměr nám nestačí, ten máme všude kolem sebe“, a následně angažoval průměr. Josef Jinoch, Dušan Uhrin, Jiří Plíšek, Vladimír Šmicer, je nadprůměr? Myslím, že jsme je měli možnost vidět v českém fotbale několik let.

V případě finančního potenciálu, který přináší současní majitelé Slávie, jsem si představoval jiné kalibry. Z mého pohledu Slávie spíše angažovala podprůměr a zaběhaný stereotyp českého fotbalu. Samotné vyjádření Jakuba Dovalila, který se stal šéfem skautů, mě docela rozesmálo. Zaměřuje se na čínský fotbal a mluví o něm, jako o velkém potenciálu. Ano, ale možná za desítky let. Priorita je současnost Slávie a vytvoření sportovní struktury. Nezaznamenal jsem s politováním ani od jednoho člověka, který byl inkorporován do slávistických struktur, co konkrétně bude dělat a jaký je jeho projekt, který pomůže samotnému klubu, aby se stal opět špičkou ligy.

Legrace je ohledně Šmicra, který se stal členem dozorčí rady, aniž by věděl, jaká bude jeho náplň práce. Pokud vstupuji do funkcionářské pozice, je důležité vědět, co budu dělat a osobně přinést projekt, který by měl být vyhodnocen z hlediska přínosu pro společnost. Vladimír Šmicer do dnešního dne neví, jaká bude jeho náplň činnosti. Nevím, jestli toto je nadprůměr.

Je Petr Čuhel, asistent trenéra Uhrina, podprůměr, průměr, nadprůměr? Za mě to je velké fiasko. Trenér, který si sebou přivede asistenta, co není schopen uhlídat sám sebe, znamená, že je neprofesionální. Zkuste se vžít do situace hráče, kterého při trénincích vede člověk, co má sto kilo a břicho jako notorický pivař. Z mého pohledu, jako bývalého fotbalisty, je to osoba bez respektu, která se absolutně nezajímá o nové trendy ve fotbale. Fotbalista je v podstatě jedná velká svině, která, když vycítí slabiny, je dokáže okamžitě zneužít.

Dušan Uhrin má v českém fotbale zvláštní postavení. Dělají z něj moderního trenéra, ale jak jsem psal v minulosti, v případě jeho angažmá do Viktorie Plzeň, že z žebřiňáku velice rád přesedne do jakékoliv ojetiny v česku, tak Slávie je pro něj luxusní fáro, ale pochybuji, že ho bude umět řídit.

Josef Jinoch a Jiří Plíšek jsou pro Slávii něco podobného, jako výše jmenovaní, ale v bledě modrém. Jediná trefa je spolupráce s Janem Říčkou na bázi jakési konzultace, jinak to ostatní zůstává v obyčejném průměru.

Neopakujte chyby Křetínského, který se z nich nedokáže vzpamatovat dodnes.

Autor: Milan Luhový