Mýty o špičkových manažerech

Korupční skandál FIFA umožnil nahlédnout pod pokličku velkého fotbalu. Pozlátko navenek a uvnitř, spousta prachobyčejných zlodějů, kteří žijí na úkor fotbalu. Jsme svědky názorného příkladu, jak se z fotbalu krade, když se mezi sebou dohodne pár delikventů.

Nejvyšší vedení FIFA bylo na vrcholu pyramidy, co se týče rozdělování provizí z fotbalového lupu. Na nedávném volebním kongresu FIFA Blatter a spol. demonstrovali celému světu, jak mají vládnutí světovému fotbalu pojištěno na dlouhá léta dopředu. K tomu, aby takoví lidé vládli dlouhodobě, postačí přerozdělovat pár drobků na nižší úrovně ve fotbalové hierarchii a jistota vládnutí je zaručena. Ve vedení FIFA věděli velice dobře, koho si můžou v jednotlivých národních federacích těmito drobky získat na svoji stranu a zkorumpované monstrum se rozpínalo dál a dál. Sedláci z národních svazů hleděli s obdivem na šlechtu z FIFA a velice rychle se učili, jak si upevňovat moc. Z lupu je potřeba se rozdělit, a to nejenom mezi fotbalovými funkcionáři. Je potřeba mít i podporu médií, která je budou velebit a stavět do role špičkových manažerů. V mediálním prostředí se vždy najde někdo, kdo rád nastrčí ruku a odvděčí se místním fotbalovým bossům, aby je veřejnosti popsal jako neuvěřitelné pracanty, kteří za fotbal položí život.

V malém českém fotbale se momentálně vyvíjí snaha popsat symbol korupčního skandálu jako super manažera, který snad ani nespí, protože jeho věrnost a oddanost fotbalu mu nedovolí slevit z úsilí. Ano, je to Ivan Horník, který je tlačen do jednoho z nejslavnějších klubů v zemi, Slávie Praha. Tohoto člověka si všichni spojují s jeho úplatkářskou aktivitou pro Viktorii Žižkov. Někteří redaktoři ho obdivují do dnešního dne za jeho neuvěřitelnou znalost fotbalového podsvětí. Možná je to ten důvod, proč má nad sebou ochrannou ruku těch nejvyšších z FAČRu a proč by ho opět uvítali mezi sebou.

V podsvětí se obvykle pohybují jednotlivci, kteří jsou specialisté na různé věci a jsou žádaným zbožím. Zadavatelé požadující služeb podsvětí se různí, ale lidé z tohoto prostředí jsou jako prostitutky, kdo zaplatí, tomu poskytnou službu.

Odvaha některým lidem nechybí, když veřejně prosazují Ivana Horníka do Slávie Praha. Z mého pohledu naprostá šílenost, která ještě více uškodí oběma stranám, ale pravděpodobně někomu zde chybí lídr podsvětí, který by byl schopen poskytnout služby více subjektům.

Blatter a spol. měli velkou podporu členské základny a stejně jim to nestačilo. FBI předvedla, jak snadné je odhalit skutečnosti nedotknutelných. V Česku by mohly příslušné složky učinit stejný krok a nemusely by hledat žádného práskače, stačilo by nahlédnout do některých šuplíků z minulosti.

Autor: Milan Luhový