Jak se dostat k penězům z Evropy

Atraktivnost odměn za účast v Lize mistrů a Evropské lize se projevuje na posilování jednotlivých klubů. Sparta, Plzeň, Jablonec a Mladá Boleslav se řadí mezi čtyři týmy, které se rozhodly bojovat v nadcházející sezoně o finanční odměny z účasti v evropských soutěžích.

Viktoria Plzeň posiluje v předstihu a sází především na prověřené hráče z domácí soutěže. Angažování Kopice je důkazem dobrého plánování předem a s minimálním rizikem. Nejdůležitější stránka Plzně je pokračování herního projevu týmu, který Plzeň započala ve své nové éře po příchodu nového majitele a trenéra Vrby. Včasné plánování na posílení a obměnu týmu jí dává veškeré předpoklady k opakovanému úspěchu v lize i evropských soutěžích. Současně je vidět i práce na rozvoji kondiční přípravy a rychlé regeneraci po zápasech, kdy tým nepůsobí unaveně v herním zatížení středa neděle středa, kdy se střídají ligové zápasy se zápasy v evropských ligách. Zde je patrné, že Plzeň má před ostatními kluby malinký náskok a zareagovala na stávající situaci většího zatížení hráčů kvalitnějším procesem rychlé regenerace.

Jablonec už v minulé sezoně ukázal svoji sílu a myslím, že letošní ročník bude ještě silnější. Posílil zejména v útoku, kde přišel Wágner s Teclem a vzhledem k útočnému pojetí Jablonce to může znamenat pro oba hráče velké oživení, které pomůže týmu potrápit ještě více samotné adepty na titul, jako je Plzeň a Sparta. V případě, že zapracuje na stránce rychlé regenerace a kondiční připravenosti hráčů, tak jsem přesvědčen, že kvalifikace do Evropské ligy může být reálná a boj o titul také.

Mladá Boleslav posílila tým o Milana Baroše. V Baníku v minulé sezoně občas ukázal, že v něm ještě něco zůstalo a vzhledem k finanční personální stabilitě Boleslavi bude schopen podávat vyrovnanější výkony a zejména bude schopen rozhodovat klíčové zápasy. Z mé strany se Boleslav řadí mezi adepty, kteří můžou obrat o důležité body všechny zájemce v boji o titul.

Sparta Praha se posílila zejména zahraničními hráči a pracuje na změně herního projevu se třemi obránci. Všechny zahraniční posily jsou jedna velká neznámá. Sparta jde cestou rizika a to i vzhledem ke změně herního projevu. S novým trenérem přichází i nové rozestavení, a protože zejména obrana Sparty neoplývá rychlostí a technickou vyspělostí, může být nový herní styl kontraproduktivní. Hra na tři obránce přináší velké nebezpečí, která soupeři otvírá prostory po stranách. Zkušenější mužstva, která umí hrát na celou šířku hřiště a přenášet těžiště hry, můžou Spartě způsobit nemalé komplikace. Je pěkné slyšet, že sledovali hru Juventusu, kde se inspirovali hrou na tři obránce, ale je zapotřebí vidět i větší vyspělost turínských fotbalistů, a to po stránce technické a kondiční. Každá ztráta míče sparťanských záložníků bude znamenat jedno velké nebezpečí, kterým zahrozí soupeř po stranách, kam se po rychlém přesunu krajních hráčů přenese i těžiště hry. Touha Daniela Křetínského angažovat Tomáše Rosického a Václava Kadlece zní pro fanoušky lákavě, ale vychází z neznalosti fotbalu. Tomáš Rosický by byl určitě oživením pro hru Sparty, tak jako Václav Kadlec, ale otázka zní, na jak dlouho. Kadlec po návratu do Sparty z průměrného německého klubu přišel skvěle kondičně i herně připravený. V některých zápasech bylo vidět větší nasazení a pohyb. Jsem přesvědčen, že návrat by ho do půl roku vrátil na úroveň, s kterou odcházel ze Sparty. Nebyl by u něj vidět herní růst a vzhledem k jeho věku a potenciálu by to dopadlo pro obě strany zklamáním. Tomáše Rosického, který byl dlouhá léta zvyklý na skvělou klubovou péči, by postihlo stejné zklamání. Vzhledem k jeho častým zraněním a náchylnosti k nim, by se toto nebezpečí častého herního výpadku ve Spartě ještě zvýšilo. Sparta za celé období vlády Daniela Křetínského nevybudovala vlastní strukturu v oblasti regenerace, rehabilitace, lékařského zázemí, kondiční připravenosti, přístrojové vybavenosti a skutečných vyškolených profesionálů, která je součástí všech vyspělých fotbalových klubů. Příkladem je samotný Václav Kadlec, který svým návratem ukázal, že kluby v zahraničí investují z rozpočtu více peněz do této oblasti, která samotné hráče připraví kvalitněji na velkou náročnost prosazení se na evropské úrovni.

Samotné nákupy hráčských posil neznamenají úspěch. K dosažení cílů je zapotřebí, aby hráč byl kondičně připraven na nejvyšší úrovni. Jenom tak může podávat maximální výkon. K tomu, aby se tak stalo, je potřeba, aby fotbalistovo tělo bylo pravidelně analyzováno a následně připraveno do nejlepšího stavu, který dává předpoklad k nejlepším výkonům.

Sparta Praha mohla mít dnes vybudované super moderní medicínské centrum, vybavené nejlepšími technologiemi a personálem, vzhledem k utraceným částkám za éry Křetínského. Místo investování do vlastní struktury, se investovalo do hráčů. Zde by se měl majitel zamyslet, komu dopomohl k lacině vydělaným penězům a proč jeho klub tápe ve světě fotbalu.

Autor: Milan Luhový